Lista aktualności Lista aktualności

Wojna Palikowa – obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

W dniu 15 października o godzinie 11:00 odbędzie się, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, uroczyste sadzenie lip.

Przewodniczący Oddziału Szczecineckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z nadleśniczymi Nadleśnictwa Niedźwiady i Nadleśnictwa Osusznica zapraszają na uroczystość pamiątkowego sadzenia lip, która odbędzie się w dniu 15 października o godzinie 11:00 na dawnej granicy Polski, koło miejscowości Lipczynek.

Zarówno miejsce, jak i czas wydarzenia, nie są przypadkowe. Wydawałoby się, że ustalanie granicy jest proste i oczywiste, jednak w przypadku naszych okolic było inaczej. Miejscowa ludność nie mogła pogodzić się z przebiegiem granicy, która tendencyjnie odcinała lepsze, żyźniejsze połacie od słabszych i piaszczystych, które miały zostać po polskiej stronie. Rozpoczęła się swoista wojna, którą nazwano "palikową", w jej wyniku powstała nowa granica państwa, która dzisiaj jest granią naszych nadleśnictw. Na pamiątkę tego wydarzenia posadzimy szpaler lip, o które zadbamy wspólnie z leśnikami z sąsiedniego nadleśnictwa. Szczegóły można poznać podczas uroczystości oraz oglądając pamiątkową tablicę, która będzie postawiona niedaleko Lipczynka przy drodze w kierunku Upiłki.